Vrtec Idrija » OBOGATITVENE DEJAVNOSTI » Zborčki » Otroška zborčka v enoti Godovič in enoti Črni Vrh

Otroška zborčka v enoti Godovič in enoti Črni Vrh

Načrt za delo zborčka v vrtcu Idrija, enota Godovič in enota Črni Vrh 2019/2020

Zakaj glasba?

Ker otroke:

- pomirja in sprošča,

- vpliva na razvoj njihovih možganov,

- spodbuja medsebojne interakcije,

- navaja na sodelovanje in prilagajanje,

- vpliva na otrokov osebnostni razvoj,

- navaja otroke na subtilnost,

- spodbuja kreativnost,

- nudi občutke zadovoljstva in sprejemanja.

Zato, ker je glasba univerzalni “jezik”, razumljiv vsem ljudstvom sveta, ne glede na raso, spol, etničnost, nacionalnost ali starost. Skoraj da ni človeka, ki ne bi našel vsaj nekaj tolažbe, veselja, pomiritve ali upanja v glasbi. Nadalje je glasba sredstvo, s katerim lahko komuniciramo brez besed in navezujemo stike (Mihelač, 2009).

V šolskem letu 2019/2020, bom dal poudarek na ljudski glasbi, glede na to, da je letošnja prioritetna tema Igre v pozabi. Mislim, da lahko tudi preko glasbe, pesmic, spoznavamo našo kulturo in našo dediščino ter običaje starih staršev.

• Učenje poteka skozi igro.
  • Otroci se upevajo in izvajajo vaje za krepitev posluha in širitev glasovnega obsega na način, ki je primeren njihovi starosti.
  • Preko igre krepijo slušne sposobnosti (prepoznavajo visoke/nizke, glasne/tihe, počasne/hitre, poskočne/mirnejše melodije), ki jih lahko dobro uporabijo pri zborovskem petju.
  • Pri učenju pesmi je vsebina smiselno predstavljena, tako da otroke pritegne.
  • Utrjevanje in ponavljanje snovi poteka v menjavanju različnih aktivnosti in načinov petja, kar krepi koncentracijo in motivacijo.
  • Pesem, ki je zapeta na nastopu, je zgolj končni izdelek daljšega učnega procesa.
  • Takšna metoda učenja je primerna in prilagojena za delo s predšolskimi otroki, kar se je v zadnjih letih pokazalo za uspešno in otroku prijazno.

CILJI:

-        Doživljanje, spoznavanje in uživanje v umetnosti,

-        spoznavanje posameznih umetnostnih zvrsti,

-        odkrivanje in negovanje specifičnih umetniških sposobnosti in nadarjenosti

Matija Rupnik