Vrtec Idrija » PROJEKTI » Simbioza giba

Simbioza giba

Dejavnosti projekta Simbioza giba smo tudi letos združili z našo prioritetno teme kotički v naravi. Moto letošnje simbioze giba »Gibanje je življenje in življenje je gibanje«, nas je medgeneracijsko povezalo na področju gibanja, rekreacije, športa in telesne kulture. Dejavnosti so bile v večini primerov izvedene v naravi.

V namen medgeneracijskega druženja so bile načrtovane in izvedene naslednje dejavnosti:

• v enoti Spodnja Idrija so odšli na pohod Pod grič, mimo Svetikove domačije, do Rotomatike; izvedli gibalno uro na šolskem igrišču; se odpravili v gozd in v naravi poiskali naravne materiale, da so postavili poligon in skupaj telovadili; ogledali so si domačijo v Trneh kjer so imeli možnost videti staro domačijo in njene značilnosti kot so črna kuhinja, kmečka peč …; obiskali so staro mamo enega izmed otrok ter si na vrtu pred hišo ogledali in okušali žižole, slišali so, da so sadiko prinesli iz otroka Lošinj in da tudi v našem okolju dobro uspeva.

V oddelkih v Ledinah so se skupaj odpravili na sprehod in starim staršem pokazali najljubše kotičke v naravi ter pokazali način igre v kotičkih v naravi. Ker nekateri otroci še ne hodijo so si pomagali z vozičkom oz. nahrbtnikom. Med potjo so nabirali jesensko listje, plezali so po hlodih ter tekli. Na kmetijah so šteli traktorje, opazovali domače živali (krave, kokoši, mačke, pse ...). Uživali so ob igri s suhimi drevesnimi listi. Pred vrtcem so se poslovili in se dogovorili, da se z veseljem snidejo še kdaj; v oddelku drugega starostnega obdobja so pod vodstvom nogometnih trenerjev izvedli improviziran trening kar v igralnici. V nadaljevanju so preživeli druženje na prostem, v naravi. Sprehajali so se ter preko vaj in se s tekom razgibali. Sodelovali so tudi z otroki in učitelji POŠ Ledine, skupaj so izvedli vadbeno uro. Konec tedna je bil namenjen druženju s starimi starši s katerimi so se sprehodili in izvajali jogo na prostem pod vodstvom izkušenega mentorja.

• v enoti Prelovčeva so se s starimi starši odpravili na sprehod v gozd in tako povezali različne generacije, spletli nova prijateljstva in se skupaj gibali v naravi. V "gozdnem kotičku" so zgradili »gozdno hišico« iz suhih vej, ob hišici postavili debelejše hlode, ki jim bodo služili za klopce, na katerih se bodo sladkali s sadjem; v gozdu na gozdni jasi so si izbrali »svoje drevo«. Z vrvico so izmerili obseg drevesa in ga primerjali z drugimi obsegi dreves; iz naravnega materiala so izdelali na gozdnih tleh družabno igro Tri v vrsto ter se seznanili s pravili nove igre; v gozdu so opazovali gobe in nabirali naravni material (kostanj, jesensko listje, suhe palice; v gozdnem kotičku so organizirali Igre brez meja: razgibali so se na različne načine (gimnastične vaje z jesenskimi listki, tek, poskoki), izvedli so hojo po gozdu v paru z zavezanimi očmi, ustvarjanje z naravnimi materiali ob reki Idrijci, metali kamenje v reko ter ciljali skale. Za zdravo sadno malico iz nahrbtnika je poskrbela ena od babic. Preživeli so sproščeno, igrivo in gibalno dopoldne v naravi ter se veselili medgeneracijskega druženja.
  • V enoti Črni Vrh so se v okviru projekta Simbioza giba skupaj s starimi starši, ki so se odzvali povabilu odpravili na pohod proti Tratam. Ustavili so se pri koritu z vodo, nabrali divji kostanj in se nato vrnili v vrtec. V avli vrtca so zaključili druženje z lutkovno predstavo Mali Medo, ki so jo zaigrale vzgojiteljice, otroci pa so zraven prepevali. Vsi sodelujoči so se razšli polni prijetnih doživetij v upanju, da to medgeneracijsko druženje še kdaj ponovijo.
  • V enoti Arkova so skupaj z mamicama, sestrico, babicama in dedkoma na igrišču vrtca grabili listje, brcali žogo ter si jo podajali, naslednji dan pa so se sprehodili mimo Rak in teniških igrišč vse do otroškega igrišča v Mejci, kjer so se razgibali na igralih.