Vrtec Idrija » PROJEKTI » Simbioza giba

Simbioza giba

Letos smo se že petič zaporedoma pridružili vseslovenski akciji Simbioza giba, ki je potekala od 14. 10. – 21. 10. 2019. Sodelovale so vse enote, skupaj smo izvedli 27 ur medgeneracijskega sodelovanja. V tem tednu smo se družili na različne načine z različnimi generacijami. Odziv s strani različnih generacij (starši, stari straši, sorojenci) je bil velik. Večina oddelkov je pripravila druženja v dopoldanskem času, nekaj je bilo izvedenih tudi popoldan. Dejavnosti so večinoma  potekale na prostem.

Med izvedenimi dejavnostmi je bil letos poudarek na tematiki Igre v pozabi, ki ji letos sledimo v našem vrtcu. Iz poročil izvedenih dejavnosti je razvidno, da so se igrali naslednje igre:

-        Abraham ma 7 sinov,

-        hoja s hoduljami,

-        tri v vrsto,

-        skakanje v vrečah,

-        metanje češarkov v zaboj,

-        prenašanje drv s košem in kamnov s kuhalnico,

-        gnilo jajce,

-        mačka in miš,

-        štiri v vrsto in domino izdelano iz kamenčkov,

-        ciljanje pločevink s kamenjem,

-        velikanova hoja,

-        vlečenje vrvi,

-        različne rajalne igre (Biba buba baja, Didl didl dajčka, Miha Pavliha, Ringa Raja, Bela lilija, Rdeče češnje, Na kmetiji, Peričice …)

Poleg iger v pozabi so se medgeneracijsko skupaj podali na različne sprehode in pohode (Bajer pri Godoviču pri zaselku Šebalk, Pod grič, sprehod okoli Ledinskih Krnic, sprehod do čistilne naprave, pohod na Smukov grič po poti Rdeče Kapice, sprehod po kolesarski poti do zaselka »Amerika«, obisk kmetije v Dolah, opazovanje narave, iskanje zaklada), ogledali so si črno kuhinjo v Godoviču, izvedli vadbeno uro v telovadnici, peli pesmi, poslušali gibalno zgodbo Slon v slaščičarni in se igrali igre z žogo.

Ob koncu so v eni od enot zapisali: »Zelo smo se zabavali, ko smo ob pomoči staršev in starih staršev obujali spomine in se neverjetno zabavali ob različnih igrah, na katere smo že skoraj pozabili.«

Novost letošnje akcije je možnost pridobiti naziv Simbioza vrtca, katerega si bomo prizadevali pridobiti z druženjem med generacijami tudi preko celega šolskega leta, upamo, da se bodo naše poti čim večkrat srečale. Prvič so se srečale, ko so naši otroci 22. 10. 2019, razveselili stanovalce Doma upokojencev Idrija s skupnim petjem in plesom, nadaljevale pa 23. 10. 2019 z nastopom v OŠ Idrija za starejše občane.