Vrtec Idrija » PROJEKTI » Turizem in vrtec

Turizem in vrtec

TURIZEM IN VRTEC

Vseslovensko gibanje Turizem in vrtec - Z igro do prvih turističnih korakov deluje pod okriljem Turistične zveze Slovenije. V šolskem letu 2019/20 je rdeča nit projekta FESTIVAL NAJ BO.

V sklopu projekta smo v našem vrtcu načrtovali več dogodkov. Glede na situacijo, ki nam jo je zagodel koronavirus smo lahko izvedli  Festival slovenske domače hrane v enoti Prelovčeva in Moj dan – Moj festival v oddelku L2 enote Sp. Idrija.

V začetku leta smo načrtovali tudi izvedbo Festivala iger v pozabi, kar bi bil zaključek letošnje prioritetne teme, kjer so otroci spoznavali različne igre, ki so se jih igrali naši predniki. Dejavnosti so potekale preko šolskega leta vse do izbruha koronavirusa in razglasitve epidemije. Glede na to festivala ne bo moč izpeljati.

V enoti Prelovčeva so dogodek Festival slovenske domače hrane izpeljali v mesecu novembru, v tednu od 18. do 22. novembra 2019.

1

V tem tednu so se z otroki veliko pogovarjali o hrani, sestavinah, spoznavali so različne načine priprave hrane, skupaj so kuhali, pekli in na ta način otrokom približali zdrav odnos do hrane. Otroci so pri vseh dejavnostih aktivno sodelovali in ob tem spoznavali tradicionalne slovenske jedi značilne za določeno lokalno območje. Kulinarično dogajanje preko tedna so zaključili s kulinaričnim doživetjem, ki so ga poimenovali Festival slovenske domače hrane. Dogodek so popestrili s kratkim kulturnim programom in degustacijo vseh pripravljenih jedi. Okušali so svež jabolčni sok, pirin kruh z drožmi, bučno juho, »pajtičke«, »habance«, orehovo potico, jabolčni zavitek, ajdovo torto z jabolki, skuto in medom ter skutni in sadni namaz.

2

V oddelku L2 Ribice so dali poudarek na posamezniku in njegovih željah. Projekt je bil zastavljen z vidika upoštevati in spodbuditi posameznika in njegovih interesov. Iz tega se je razvilo spoštovanje drug do drugega, spoznavanje kaj nas razlikuje in povezuje. Predvsem pa jih je individualnost povezala, spodbudila k sodelovanju. Prišli so do odgovorov in zaključkov kaj lahko vsak naredi zase, za nas, za skupnost, kdo smo kot celota in kaj sem kot posameznik.

V sklopu rojstnih dni je vsak pripravil dogodek, dejavnost, ki je veselila njega, preko katere se je predstavil ali pa je preko ostalih dejavnosti v oddelku lahko še bolje sodeloval. Poimenovali so ga Moj dan – moj festival. Družine z otroci so se v večini osredotočile na gibanje v naravi, na skrb za zdravje, na teme, ki nas povezujejo in jim namenjamo več pozornosti zadnjih nekaj let. Gostili so tudi različne zunanje strokovnjake in obiskovalce. Vzgojiteljice so v popoldanskem času organizirale dva večja festivala. Prvi je bil Festival starih iger, kjer so bile vabljene cele družine in so se preizkušali v igri kot nekoč, drugi je bil Pustni festival, kjer so pri izvedbi sodelovali krajani in starši. Skupaj so se podali na pustno povorko ter pustni karneval z glasbili.

3

5