Vrtec Idrija » PROJEKTI » Dnevi evropske kulturne dediščine

Dnevi evropske kulturne dediščine

DEKD18-19

Dnevi evropske kulturne dediščine in Teden kulturne dediščine 22. 9. - 6. 10. 2018

NAŠA DEDIŠČINA: KJER PRETEKLOST SREČA SEDANJOST

Leto 2018 je evropsko leto kulturne dediščine (ELKD). Leto najrazličnejših dogodkov, projektov in počastitev širom po Evropi, organiziranih z namenom vzbuditve zanimanja za kulturno dediščino v javnosti, še posebej pri otrocih in mladih.

Glede na to smo se tudi letos odločili sodelovati v Dnevih evropske kulturne dediščine (DEKD) in Tedne kulturne dediščine (TDK).

Za sodelovanje sta se letos odločila dva oddelka našega vrtca. V oddelku Lisičke enote Arkova so se posvetili igračam preko tematike »Igrače nekoč in danes« in v oddelku Pingvinčki enote Prelovčeva so spoznavali tematiko: »Modna revija« - primeri uporabe sodobne čipke v današnjem času.

»Igrače nekoč in danes«

V tednu kulturne dediščine sva starše predhodno povabili k sodelovanju, prinašanju igrač s katerimi so se igrali nekoč. V skupini sva skupaj z otroki izvedli metodo »Nevihto možganov«. Otrokom sva zastavili sledeče vprašanje: »Kaj mislite, s katerimi igračami so se včasih igrali vaši starši in stari starši?« Odgovore otrok sva zapisali na list papirja. Na podlagi teh sva načrtovale ter izvedli različne dejavnosti. Pogovarjali in spoznavali smo igrače, ki so jih uporabljali njihovi starši in stari starši. Za boljšo predstavo smo si ogledali tudi fotografije teh igrač. Spoznali smo iz katerega materiala je bilo izdelanih večina igrač. Otroci so od doma prinesli veliko različnih starih igrač. Vsak otrok je igračo predstavil in povedal, kdo jo je uporabljal oziroma se njo igral. Sledila je primerjava igrač nekoč in danes. Otroke sva usmerjali k spoznavanju različnih materialov ter funkcionalnosti igrače. Dejavnosti smo izvajali tudi po kotičkih. V likovnem kotičku so otroci izdelali lutko iz odpadnega in naravnega materiala. V kotičku namizne igre so otroci s kladivom in žeblji zabijali različne barvne oblike. V kotičku pisarna sva otrokom ponudile lesene domine. Na podlagi prinesenih in izdelanih igrač smo skupaj v kotičku dom in družina naredili razstavo. Z dejavnostmi smo nadaljevali tudi v prihodnjem tednu.  Otroci so imeli možnost rokovanja in igranja. Spoznali smo tako igrače kot tudi igre, ki so se jih igrali nekoč. Na igrišču vrtca so se otroci seznanili z igro »tančula«.

Otroci so spoznali, da se igrače skozi čas spreminjajo glede na material, uporabo in funkcionalnost.

»Modna revija« - primeri uporabe sodobne čipke v današnjem času.

Tema letošnjega tedna evropske kulturne dediščine je bila: »Naša dediščina: kjer preteklost sreča prihodnost«. Omogočala nam je da najmlajšim nudimo priložnosti, da se srečajo z našo dediščino. Vrtec Idrija, otroci iz oddelka ''Pingvinčki'' in njihovi starši ter Čipkarska šola Idrija so pripravili modno revijo, na kateri so otroci predstavili načine uporabe idrijske čipke. Modno revijo so otroci obogatili s svojimi razmišljani in izkušnjami o klekljanju in idrijski čipki. Njihova sporočila odražajo pozitiven odnos do idrijske čipke v krogu družin, kar se je odražalo tudi na odnosu otrok do izdelkov s čipkami, ki so jih za predstavitev na modni reviji izbrali skupaj s starši.

Otroci iz oddelka ''Pingvinčki'' so obiskovalce navdušili s pogumnim nastopom in v zameno dobili aplavz ter spodbudne besede njihovih vrstnikov, sorodnikov in naključnih obiskovalcev.

V okviru Tedna evropske kulturne dediščine so se odvijale različne dejavnosti na temo »Čipka«. Obiskali smo Mestni muzej Idrija, kjer smo spoznavali idrijsko čipko. Idrijska čipka nas spremlja iz preteklih stoletij in skrbimo za to, da bo z nami živela tudi v prihodnosti. V Mestnem Muzeju Idrija smo si ogledali primere uporabe idrijske čipke v oblačilni kulturi iz prejšnjega stoletja ter primere uporabe sodobne idrijske čipke v današnjem  času.

V sodelovanju z družinami smo se seznanili s postopkom klekljanja in pripravili razstavo izdelkov iz čipk. Ob tem so otroci dobili navdih in se tudi sami urili v risanju »papircev«. Nastala je posebna »čipka iz volne«.