Vrtec Idrija » PROJEKTI » Dnevi evropske kulturne dediščine

Tema:

Dediščina # umetnost # razvedrilo

DEKD

Namen letošnje teme je prikazati mnogo vidikov tako snovne kot tudi nesnovne kulturne dediščine, posvečene umetnosti in prostemu času, s pomočjo katerih lahko uživamo v kulturi in pobegnemo iz vsakdana. Preko teme bodo otroci imeli priložnost za raziskovanje zgodovine in hkrati spoznavanje in odkrivanje prisotnosti in uporabe dediščine tudi danes.

V Vrtcu Idrija se je za sodelovanje odločil en oddelek. Posvetili so klekljanju in sicer so dejavnostim dali naslov:

DEKD - NAŠA KULTURNA DEDIŠČINA JE NAŠE BOGASTVO

V začetku oktobra 2019 (28. 9. -12. 10.) so potekali dnevi evropske kulturne dediščine. V programu je sodelovala tudi skupina »medvedki« iz vrtca Idrija, enote Arkova. Dejavnosti smo prilagodili starosti otrok (4-6 let) in preko različnih aktivnosti spoznavali del idrijske kulturne dediščine – seznanjali smo se z idrijsko čipko.

Idrijska čipka je pomemben del slovenske kulturne dediščine. Njen razvoj se je začel že v sredini 19. stoletja. Ženske so zaradi takratnih razmer – izgube dela, začele izdelovati klekljane čipke. S časoma je idrijska čipka začela dobivati svojo značilno obliko in v letih pred prvo svetovno vojno dosegla svoj vrh. Klekljanje se je razširilo tudi na nekatere sosednje kraje. Čipke, ki so nastajale v nekoč, so bile drugačne od današnjih. Bile so bolj enostavne in cenejše. Uporabljali so jih kot okrasje pri oblačilih ali v stanovanjski tekstilni opremi. Danes se idrijsko čipko podaja predvsem zaradi turizma ter se jo predstavlja kot del slovenske kulturne dediščine v obliki protokolarnega darila. Za današnji razvoj idrijske čipke skrbi Čipkarska šola v Idriji, Mestni muzej Idrija, Društvo klekljaric idrijske čipke in Festival idrijske čipke (povzeto po DEDI – idrijska čipka).

V skupini smo vzgojiteljice otrokom pripravile tipno uganko. V torbo smo skrile predmet, ki se ga uporablja pri nastajanju čipke. Otroci so predmet poslušali, ga povonjali in potipali. Namen dejavnosti je bil, da otroci skozi čim več čutil ugotovijo, kaj se skriva v torbi.

Nato so dobili bel list papirja in svinčnik, si poiskali svoj kotiček v igralnici in narisali, kar so tipali. Nastale so prave umetnije. Nato smo skriti predmet – klekelj tudi razkrili.

Preko pogovora in vprašanj smo ugotovili, da se klekelj uporablja za izdelavo čipke.

Kaj je čipka? Na to vprašanje so nam odgovorili v Čipkarski šoli Idrija, kjer smo si ogledali razstavo in nam posodili potrebščine, ki jih potrebuješ za klekljanje.

V sklopu spoznavanja idrijske čipke smo se odpravili na ogled trgovine v Idriji, kjer prodajajo vse potrebno za klekljanje in izdelavo čipke. Ko smo se sprehajali po Idriji smo opazili, da nas vzorec čipke spremlja na vsakem koraku (narisana na asfalt pred prehodom za pešce, nalepke na oknih, zavese, prtički, nakit, oblačila, velik lesen klekelj prislonjen na gostilno, tortica s motivom čipke itd).

V vrtcu smo izvedli kar nekaj zanimivih in raznovrstnih dejavnosti. Klekljali smo kitico. Na pomoč so nam priskočili spretni prsti nekaterih mam in starega ata. Klekljana kitica nam služi kakor vrv, kamor pripnemo risbice, ki so na razstavi.

Pripravili smo razstavo čipk, ki so jih otroci prinesli od doma. Na ogled smo postavili tudi mapo s papirci različnih motivov ter prebirali knjige na temo čipke in klekljanja.

S čipkami smo tudi likovno ustvarjali. S pisalom smo sledili po črti, ki jo narekuje papirc. Koščke starih čipk, ki so nam jih odstopile none, pa smo prebarvali s tempera barvo in odtisnili na papir.

Preizkusili smo se tudi na področju gibanja. Iz dolge vrvi so otroci oblikovali zavito cesto (čipko) in se nato sprehodili po njej.

Zapisali: Nina Jereb-Sedej in Tjaša Kogej